Number Sense

Mathematics requires students to makes sense of numbers. Students need to understand and apply numerical information to real life situations using quantitative methods to communicate, process and interpret numerical information (Booker, Bond, Sparrow & Swan, 2004). Number sense is involves students applying their mathematical skills and knowledge to find the solution to solve a problem using various skills of adding, subtracting, dividing and multiplication.The following examples show how mathematical skills are applied to daily life and are necessary to possess in order to function within society. Examples * Addition and subtraction: using money to buy items * Multiplication and division: sharing lollies among friends * Fractions and percentages: cutting a pizza to equally share among a their family Mathematical calculations which are derived from meaningful and authentic situations promote the learning and helps children to develop skills that help them to makes sense of numbers.This in turn encourages students to reflect on the new knowledge and skills that they have acquired to cross check their findings, ensuring that they have completely understood to process to achieving the correct answer (Reys, Lindquist, Lambdin & Smith, 2009).
Students who explore mathematical equations using meaningful situations will develop ways to adapt and apply formulas to enable them to practically apply it to real life. Teaching mathematics needs to focuses on engaging students using real mathematical problem. (Booker, Bond, Sparrow & Swan, 2004).Promoting number sense in the classroom using authentic activities can be done using hands on activities such as: 1. Creating a scenario and asking students to act it, for example buying and selling. This activity would allow students to make calculation using methods of addition, subtraction, division and multiplication. 2.
Making jelly cups using different colours in to show fractions and percentages. 3. Using blocks or paddle pop sticks to solve problems that involve division and multiplication skills, such as grandma baked 20 cookies and she has 5 grandchildren. What fraction of the cookies does each child get? 4.Taking students for an excursion to the supermarket and asking them to calculate the cost of products on the provided worksheet using methods of addition, subtraction, division and multiplication. 5. Creating a chart or graph representing the students in the classroom, for examples boys and girls or different cultures.

This activity uses skills relating to fractions and percentages.References Booker, G. , Bond, D. , Sparrow, L. & Swan, P. (2004). Teaching primary mathematics.
Frenchs Forest: Pearson Education Reys, R, Lindquist, M, Lambdin, D, & Smith, N. (2009). Helping children learn Mathematics. USA: Wiley

Order a unique copy of this paper
(550 words)

Approximate price: $22

Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Order your essay today and save 25% with the discount code: COCONUTPlace Order
+